Traffipax dömping

12 milliárd forint jut traffipaxokra 2013/14-ben
A Népszabadság hírei szerint megszaporodnak a telepített sebességmérő műszerek a következő időszakban Magyarország útjain. Akár 20km-enként is találkozhatunk majd traffipaxszal, melyek fix helyű dobozokból lesnek majd ránk. Az ok a már sokszor méltatott baleseti statisztika, mely alapján egyes vélemények szerint ugyan nem a gyorshajtás a legfőbb baleseti tényező már, a rendőrség olvasatában azonban mégis, mert utóbbi hatóság az előírt sebességhatárok túllépéséből eredő balesetek számába beleszámítja az út, időjárási, látási, és forgalmi viszonyoknak nem megfelelően megválasztott sebességből fakadó szerencséntlenségek számát is. Az alábbi 2011-es KSH táblázat alapján mindenki döntse el maga, valós ok-e az abszolút gyorshajtás a traffipaxok telepítésére.
Részlet a KSH 2011-es, "A balesetek száma okok és kimenetel szerint" c. táblázatából
Mit tehetünk? - Védekezés
Bár jelenleg még nincsenek konkrét információk a sebességmérőkkel kapcsolatban, a hazai telepített műszerek hagyományosan radaros elven, rádiohullámok kibocsátásával határozzák meg autóink sebességét.
"Szóba került az úgynevezett átlagsebesség-mérés bevezetése is, de ez néhány éjjeli száguldozó elkapását leszámítva nem igazán bevált dolog. A fejlett országokban csupán kiemelt helyeken használják (pl. útfelújításos szakaszok). Normál forgalom mellett ugyanis hiába ér el valaki 200 feletti csúcssebességet (ahol tud), többnyire az utolértek mögött toporog, és a végén kiderül, hogy az átlagsebessége alig volt több 140-nél. Hiába, a fizika már csak ilyen szemét tudomány."
(részlet a Totalcar.hu, Vegyetek traffipaxot, sokat! c. cikkéből)
Vélhetően tehát a korábbiakhoz hasonló, radaros működésű, fixen telepített traffipaxokra számíthatunk, melyek az általuk kibocsátott radarjel segítségével állapítják meg a járművek sebességét, s ez alapján készül el a fotó gyorshajtáskor. Ha ezt vesszük alapul, két legális alternatívánk is van ha a veszélyes útszakaszokon is szeretnénk kellő körültekintéssel (és lehetőleg csekk mentesen), biztonságosan autózni.
1. Radardetektorok
A radar- és lézerdetektorok a traffipaxok által kibocsátott jelet érzékelve jeleznek az autósnak, céljuk hogy ezt még a fényképezési távolságon kívül tegyék, elegendő időt (távolságot) adva az autósnak sebessége ellenőrzésére, amennyiben szűkséges korrigálására. Ezek a készülékek tehát fizikailag érzékelik a radaros bejövő jeleket a telepített traffipaxok esetén. Teljes radardetektor kínálatunkat a képre kattintva tekintheted meg:
A detektorbolt.hu a Whistler detektorai mellett teszi le voksát
2. Műholdas vagy GPS-technológiájú detektorok
A műholdas technológiával felvértezett detektor a fixen telepített traffipaxokat azok helyzete, GPS-koordinátái alapján jelzi az autósnak, tehát nem fizikai jelük alapján. A készülék adatbázisa folyamatosan frissül, ha új traffipaxok érkeznek, online rátölthetőek a készülékre.
GPS detektorral az M1/M7 közös szakaszán lévő telepített traffipaxnál:
A 2012 szeptemberi jogszabály szerint továbbra is szabadon használhatók a sebességmérést előjelző detektorok:
"Tilos a közlekedési hatósági ellenőrzést megakadályozni, megzavarni, valamint az
ellenőrzés eredményességét befolyásolni,
ide nem értve az ellenőrzést előre jelző eszközök használatát."
(Magyar Közlöny, 2012. évi 110. szám)
Amennyiben kérdésed merülne fel, kérjük írj nekünk az info@detektorbolt.hu címre.
Info-vonalunk: 06 1 220-0462